دوستی با کتابچه های راهنمای دستگاهها

سلام دوستان و سال نو بر همگی شما مبارک امروز قصد دارم مطلبی برای شما بنویسم  که مشکل عده زیادی از  دوستان هست چند وقت پیش یک دوست به من زنگ زد و خواست تا  دوربین عکاسی حرفه ای خوبی بهش معرفی کنم جمله بعدی من مثل همیشه این بود: "چقدر با عکاسی آشنا هستی ؟"

 جواب داد "خیلی نه اما میخوام یاد بگیرم یه دوربین خوب میخوام چیزی در حد یک تا یک ونیم میلیون هم باشه مهم نیست اما بیشتر نه."

-خوب کار با دوربین های حرفه ای چندان هم آسون نیست بهتر نیست با یه چیز جمع و جور شروع کنی؟

- والا من عکسهای شما رو که دیدم به این فکر افتادم خواستم مدل دوربین و قیمتش رو از شما بپرسم.

-عرض شود خدمت شما دوربین من نیکون دی نود هست که من لنزش رو در موقع خرید ارتقاء دادم و یه تله 18-200 براش گرفتم اما اون چیزی که توی بازار هست با تله 18-105 به فروش میرسه و...

درد سرتون ندم ایشان قیمت و مدل دوربین را از من گرفت و خداحافظی کرد دوست من در رشته کاری خودش فردی متخصص هست اما در زمینه های فنی چندان رقبتی نشون نمیده منم که کار اصلیم عکاسی نیست اما یه تجربه بیست و سه ساله به همراه دو سه هزار نگاتیو حدود شصت و نه هزار عکس دیجیتال و مطاله در این زمینه اینقدر هست که بتونم بگم کی با چه دوربینی راحتتر میتونه کارکنه خلاصه ماجرا گذشت تا چند وقت پیش اواخر آبان 89 یه روز عصر بازم این دوست من تماس گرفت که من دوربین رو خریدم اما فکر می کنم خرابه چون از هفتاد تا عکسی که باهاش گرفتم اکثرش بد شده .دیدم تلفنی به جایی نمی رسیم قراری گذاشتیم و البته ایشان اکیداً تأکید داشت که منم دوربینم رو همراه داشته باشم تا عکسا رو مقایسه کنه وقتی همدیگر رو دیدیم خیلی شاکی گفت این دوربین خرابه آوردم تأیید کنی بفرستم واسه گارانتی یا اصلاً پسش بدم نگاهی به عکسها انداختم عمدتاً مشکل نور و بلانس رنگ داشت ضمن اینکه کادر بندیها هوار میکرد که از چیزی به نام زوم هرگز استفاده نشده گفتم:

- حمید جان( اسم مستعار) دوربین رو اصلاً تنظیم کردی؟

با تأکید گفت من اصلاً به هیچی دست نزدم

-خوب مرد مومن اصل مشکل همینجاست شما روی تنظیم عکس برداری از مناظر فضای باز تو اطاق عکس گرفتی خوب معلومه عکسات خراب میشه ببین عکسهایی که بیرون از مناظر گرفتی خوب شده

-آره اتفاقاً واسه خودمم سوأل شده بود که اگه خرابه پس چرا این چندتا خوب دراومده؟

-ببینم خدا وکیلی کاتالوگ دوربین کو؟

-اینها اینجاست

و اون رو از جعبه درآورد و به من داد حدسم درست بود هنوز توی نایلون آکبند آکبند بود

-کی دوربین رو خریدی؟

- یه  ماهی هست چطور؟

- به نظرت این کاتالوگ به این قطوری رو که به چند زبانه زنده دنیا (حالا غیر از فارسی) نوشتن چرا توش گذاشتن واسه قشنگی؟

- ببیین خودت میدونی من از مسائل فنی زیاد سر در نمیارم.

- بشین اینجا تا برات بگم

کاتالوگ رو از نایلون درآوردم و صفحه اول قسمت اصلیش رو دستش دادم روش وصل بند و گذاشتن باطری و حافظه بود بعد روشن کردن دوربین و... از ب بسم ا... تا ت تمت با عکس و جملاتی بسیار بسیار ساده صفحه اول خوند گفت این که چیزی نداره رفتم وسطای کاتالوگ اونجایی که سلکتور انتخاب حالات مختلف رو معرفی کرده رو دادم دستش بی صدا و سریع شروع به خوندن کرد یکدفعه گفت اِ...چه جالب!!!!!!!!! این همش رو گفته و چقدم ساده و با عکس نوشته  و توضیح داده !!!

-بله قربون ما ایرونیا فکر می کنیم کاتالوگ رو باید آکبند نگهداشت تا اگر خواستیم دستگاه رو بفروشیم نو باشه!!! اگرم بگی همه جواب شما رو میدن که ما سر از این چیزا در نمیاریم بابا به خدا به پیر به پیغنبر امروز تو خیلی از دستگاهها کاتالوگ فارسم هست ولی راستش اگه در حد دبیرستان انگلیسی بدونی 90 درصد کاتالوگ ها قابل فهمن به هیچ اطلاعات فنی خاصی هم نیاز ندارن.

-یعنی تو اینو خوندی؟

از کیف دوربینم کاتالوگ دوربین رو که مثل مال اون نو و تا نخورده نبود و معلوم بود صدها با ورق خورده رو درآوردم و بهش نشون دادم دیگه سوألی نکرد این کاتالوگ حسابی کارکرده به نظر میرسید بعد چند لحظه گفت

-تا آخرش خوندی؟

-راستش من از قبل با این دستگاهها آشنام و خیلی از چیزاش رو بلد بودم ولی با این وجود حد اقل یه دور کامل به اضافه بارها مراجعه.

-آخه واسه چی ؟! من که میدونم تو نیازی به اون نداری تو هر دوربینی دستت میدن 5 دیقه بعد تا تهش رفتی.

-لطف شماست اما علتش اینه که هر دستگاهی که دستم میرسه رو خوب بررسی میکنم و از راهنماش حداکثر استفاده رو میکنم شاید باورت نشه اما روزای اول در اوقات بکاری دوربین به یه دست و کتاب تو دست دیگم بود تا تونستم دوربین رو حسابی واسه کارای خودم اختصاصی تنظیم کنم

-مگه میشه؟

آره این دوربین اجازه میده  تعریف بعضی از دکمه ها رو عوض کنی و از بین چندتا انتخاب اونی رو که دوست داری و بیشتر برات کاربرد داره به اون کلید بدی.

-چه جالب !!مثه اینکه قبل عکاس شدن باید  اینو بشناسمش تا بتونم باهاش کار کنم.

-دقیقاً اولا بیشتر از مدهای اتوماتیکش کن ولی سعی کن بدونی چی به چیه اگه اشکالی هم داشتی من کمکت میکنم.

و دوست من رفت تا با دوربین جدیدش و راهنمایی که دیگه تو نایلون نبود دوست بشه.

راستی خداوکیلی تا حالا به راهنمای دستگاهاتون نگاه کردین؟ چقد از کارایی های موبایل و تلویزیون و سیستم صوتی تون رو بلدین کاتالوگ دستگاههای شمام آکبنده ؟

تا مطلب بعدی در پناه دادار جهان آفرین شاد و پیروز باشید

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
جمال شناسا

استاد گرامی سلام عرض میکنم عید شما مبارک انشا,که امسال سال خوبی برای جنابعالی و خانوده محترمتان باشد . مطالب بسیار جالب بود ( مثل همیشه ) بحمدالله جنابعالی در همه موارد استاد هستید . جمال شناسا شیراز 22/1/90