کرم فیس بوک
۱۳۸۹/۰۷/۱۲
هزاران کاربر شبکه اجتماعی فیس‌بوک مورد حمله نوعی «کِرم فیس‌بوکی» قرار گرفته‌اند که بدون این‌که کاربر خبر داشته‌باشد برای او بر گزینه «پسندیدم» (like) کلیک می‌کند. این کرم، با کلیک بر روی این گزینه، صفحه خود را بر روی تابلوی اعلانات کاربر فیس‌بوک قرار می‌دهد و از این راه خود را منتشر می‌کند.

در نتیجه این کار، صفحه‌ای با تیترهای هم‌چون «وحشتناک است! این دختر بعد از این‌که پدرش این عکس را فرستاد خودکشی کرد»، هزاران بار بر روی تابلوهای اعلانات کاربران پست می‌شود. کلیک بر روی لینک‌های این صفحه هم باعث می‌شود تا کرم بیشتر پخش بشود و به زندگی خود ادامه بدهد.

از دیگر تیترهای کرم‌آلوده می‌توان به این‌ها اشاره کرد: «این مرد هشت سال است هر روز از خودش عکس می‌گیرد!»، «موز خوردن این دختر عجیبه!»، «لباس این دختر در مهمانی دبیرستان باعث شد مدرسه پرونده‌اش را بگذارد زیر بغلش!» و تیترهایی از این دست.


کلیک کردن بر روی این صفحه‌ها شما را به صفحه‌ای سفید می‌برد که روی آن تنها این پیام نوشته شده: «برای ادامه این‌جا را کلیک کنید.» کلیک بر روی هر جای این صفحه سفید باعث می‌شود همان لینک اول با علامت شخصی شما بر روی صفحه مشخصات شخصی فیس‌بوک‌تان کاشته شود و کل این روند از نو آغاز می‌شود.

به گفته آقای 
جسی استی از شبکه خدمات توییتری «سوشیال‌تو» SocialToo، خرابکاران راهی پیدا کرده‌اند تا از طریق زبان برنامه‌نویسی «جاوا اسکریپت» از دکمه «پسندیدم» فیس‌بوک سوءاستفاده کنند و مردم را مجبور به پسندیدن صفحات کرده و این صفحه‌ها را از راه تابلوهای اعلانات کاربران در همه جا توزیع کنند.

به نوشته سایت اخبار فن‌آوری رسانه «مشبل» «Mashable» این اولین باری نیست که با چنین سوءاستفاده‌ای روبه‌رو می‌شویم و کاربران باید احتیاط کنند تا بر روی هیچ لینکی در ارتباط با این کرم کلیک نکنند. 

جست‌وجوی واژه‌هایی از تیتر صفحه این کرم، 
نشان می‌دهد که هم‌اینک افراد بسیاری به آن آلوده شده‌اند اما «مشبل» می‌نویسد که این آلودگی باعث ضربه زدن به کامپیوتر افراد یا دزدیدن پسووردهای آنان نمی‌شود. این سایت هم‌چنین خبر داده که برای دست‌یابی به اطلاعات بیشتر در مورد این کرم، ایمیلی در این مورد به کارکنان سایت فیس‌بوک زده‌است.

--
/ 10 نظر / 13 بازدید
یاسر هاشمی

salam man bloge shoma ro ling kardam be bloge khodam albate baaaaaaaaaaaaa ejazeye shoma .

نسرین

Only The Open Heart receivers Love Only The Open Mind Receivers Wisdom Only The Open Hand Receivers Gift فقط اونائی که قلب بزرگی دارن عشق رو دریافت میکنند فقط اونائی که روشن فکر هستند ، عقل و خرد رو دریافت میکنند فقط اونائی که دست و دل بازند هدیه رو دریافت میکنند

نسرین

نشنو از نی ، نی حصیری بینواست/ بشنو از دل ، دل حریم کبریاست/ نی بسوزد خاک و خاکستر شود / دل بسوزد خانه ی دلبر شود/

نسرین

◄ دستت را به من بده تا از آتش بگذریم آنان که سوختند همه تنها بودند ◄ ◄زرتشت◄

نسرین

◄ دستت را به من بده تا از آتش بگذریم آنان که سوختند همه تنها بودند ◄ ◄زرتشت◄

نسرین

[گل][گل] Have a nice day

نسرین

روزگارت بر مراد/روزهايت شاد شاد/آسمانت بي غبار/سهم چشمانت بهار/قلبت از هر غصه دور/بزم عشقت پر سرور/بخت و تقديرت قشنگ/عمر شيرينت بلند/سرنوشتت تابناك/جسم و روحت پاك پاك/ [گل][گل][گل] [گل][گل]

نسرین

[گل][گل] [گل] Hiiiiiiiiiiiiiiiiiii Have a nice day masterrrrrrrr Taaaaaaaaaaaaaanx for nice e_mail U send me Good luckkkkkkkkkkkkkk

نسرین

Hiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tanx 4 nice e_mails Good Luckkkkkkkkkkk

عرفان

mamnoon agha vahid be khatere etelate mofidetoon