هشدار سازمان ملل در مورد ویروس «فِلیم» ایران هدف یک حمله پیچیده سایبری

هشدار سازمان ملل در مورد ویروس «فِلیم»

 --------------------------------------------------------------------------

ایران هدف یک حمله پیچیده سایبری قرار گرفت

۱۳۹۱/۳/۱۰

 آژانس سازمان ملل متحد که برای تامین زیرساخت های ملی به کشورهای عضو یاری می رساند قرار است در جدی ترین هشداری که تا به امروز صادر کرده، در مورد خطر ناشی از ویروس کامپیوتری «فِلیم» ( Flame  = شعله آتش) که به تازگی در ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه کشف شده است، اعلام خطر کند.

 

مارکو اوبیسو، هماهنگ کننده امنیت سایبری برای اتحادیه بین المللی مخابرات سازمان ملل متحد، روز سه شنبه گفت: این بیانیه جدی ترین هشداری است که ما تا به امروز صادر کرده ایم.

اوبیسو  افزود: اطلاعیه رسمی سازمان ملل کشورهای عضو را مطلع می کند که این ویروس ابزار جاسوسی خطرناکی است که بطور بالقوه می تواند برای حمله به زیرساخت های حیاتی آنها مورد استفاده قرار گیرد. هماهنگ کننده امنیت سایبری سازمان می گوید به اعتقاد وی «فِلیم» به احتمال زیاد توسط یک دولت ساخته شده است.

 

لابراتوار کاسپرسکی روسیه این ویروس را به عنوان برنامه ای مخرب توصیف کرد که پیچیدگی و قابلیت های آن بیش از همه بدافزارهای سایبری است که تا به امروز شناخته شده اند.

لابراتوار کاسپرسکی می گوید: ظاهراً کامپیوترهای ایران به خصوص، و در مقام بعد، کامپیوترهای اسراییل، سرزمین های فلسطینی، سودان، سوریه و دیگر نقاط منطقه، تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند.

 

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای ایران (ماهر) هشدار داد که توان آسیب رسانی فلیم بیش از ویروس استاکس نت است که در سال ۲۰۱۰ شماری از سانتریفیوژهای برنامه غنی سازی اتمی ایران را مورد حمله قرار داده بود.

تهران روز سه شنبه اعلام کرد برنامه آنتی ویروسی را که قادر به مبارزه با ویروس فلیم است تولید کرده، که به گفته ایران: پیچیده ترین سلاح اینترنتی است که تا به امروز راه اندازی شده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 ایران هدف یک حمله پیچیده سایبری قرار گرفت

 ۱۳۹۱/۳/۹

 یک شرکت امنیت شبکه روسی از کشف یک ویروس قدرتمند کامپیوتری خبر داد که به هزاران کامپیوتر در ایران و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه حمله کرده است. این ویروس توانایی بالایی در سرقت اطلاعات دارد و مانند یک «جارو برقی الکترونیکی» داده های کامپیوترها را جمع آوری می کند.

 

ایران تاکنون درباره آسیب هایی که از این ویروس سارق دریافت کرده، جزئیاتی ارائه نداده است. ویروس جدید «فلیم» (flame) نام دارد و منشاء آن هنوز مشخص نشده اما سخنان معاون نخست وزیر اسرائیل این شائبه را تقویت می کند که اسرائیل – با فناوری پیشرفته الکترونیکی و مخالفت دائمی اش با برنامه هسته ای ایران- پشت ماجرای حمله سایبری است. موشه یعالون روز سه شنبه به رادیو ارتش این کشور گفت: «هر کس تهدید ایران را تهدیدی چشمگیر تلقی کند، احتمال دارد که در مقابله با آن اقدام کند. اسرائیل از تکنولوژی بالایی برخوردار است و ما از تمامی ابزاری که فرصت بیشتری به ما بدهد، استفاده می کنیم.»

«کاسپرسکی لب»، شرکت روسی کاشف ویروس، شامگاه دوشنبه در وبسایت خود اعلام کرد که ویروس جدید در مقایسه با بدافزارهای مشابه قبلی، بسیار پیچیده تر است.

 

کاسپرسکی لب گفت یافته های اولیه حاکی است که ویروس فلیم از مارس ۲۰۱۰ فعال بوده اما به خاطر «پیچیدگی بسیار بالایش» و این که تنها کامپیوترهای خاصی را هدف قرار می داد، شناسایی نشده بود. به گفته این شرکت روسی، هدف اصلی بدافزار فلیم، جاسوسی سایبری از طریق سرقت اطلاعات از کامپیوترهای منتخب و سپس ارسال آن ها به سرورهایی در سراسر جهان است.

 

به گفته کاسپرسکی، شبکه های کامپیوتری ایران، اسرائیل، مناطق فلسطینی، سودان، سوریه، لبنان، عربستان سعودی و مصر هدف سرقت اطلاعاتی این ویروس قرار گرفته اند، اما بزرگترین حجم سرقت از کامپیوترهای ایران بوده است.

 

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته است آنتی ویروسی را تولید کرده است که می تواند بدافزار جدید را شناسایی کند و از بین ببرد. فلیم، چهارمین بدافزاری است که برنامه اتمی ایران را هدف حمله قرار داده اند.

 

کاسپرسکی می گوید پس از آن ویروس جاسوسی فلیم را کشف کرد که واحد ارتباطات سازمان ملل متحد از آن شرکت در کشف بدافزاری کمک خواست که اطلاعات حساسی را از شبکه های کامپیوتری در خاورمیانه حذف می کرد.

 

طراحی فلیم طوری است که حساب های بانکی را هدف حمله قرار نمی دهد و مانند عملکرد هکرهای آماتوری فعالیت نمی کند. بنابراین کاسپرسکی اینطور نتیجه می گیرد که این بدافزار از سوی یک دولت بخصوص راه اندازی و هدایت می شود. اما این شرکت روسی نمی تواند کشور خاصی را متهم کند.

 

اولین بار در سال ۲۰۱۰ بود که حمله ویروس استاکس نت به شبکه کامپیوتری برنامه اتمی ایران، سانتریفیوژها را دچار اختلال کرد. ایران گفت استاکس نت آسیب جدی به برنامه اتمی ایران نزد و آن را بخشی از تلاش های آمریکا و اسرائیل و دیگر متحدانشان برای ضربه به برنامه های خود نامید.

 

هفته گذشته در بغداد، نمایندگان ایران پیشنهاد ۶ کشور قدرتمند مذاکره کننده، موسوم به ۵+۱ را رد کردند. دور بعدی مذاکرات اتمی ایران قرار است ماه آینده در مسکو برگزار شود.

موشه یعالون به رادیو ارتش اسرائیل گفته است که مذاکرات بغداد غیر از دادن وقت بیشتر به ایران «دستاورد چشمگیری نداشت». او همچنین با گفتن این که «وقت خریدن به نفع برخی دیگر از کشورهای غربی نیز هست» تلویحا به وضعیت باراک اوباما و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد.

 

معاون نخست وزیر اسرائیل پیشتر نیز از کُندی آمریکا در اعمال تحریم های بیشتر بر ایران انتقاد کرده و گفته بود واشنگتن واهمه دارد که این کار باعث افزایش قیمت نفت شود و در نهایت موقعیت اوباما در انتخابات پیش رو را تضعیف کند.

 

/ 1 نظر / 29 بازدید
کتاب هنر میلیاردری ( راز و رمز ثروتمند شدن )

کتاب هنر میلیاردری ( راز و رمز ثروتمند شدن ) ------------------------------------------------------- فقط با 5000 تومان آینده اقتصادی خود را دگرگون کنید ... با 5000 تومان صاحب یک کتاب الکترونیکی 500 صفحه ای شوید ... *هم قیمت با یک کارت شارژ 5 هزاری ایرانسل *خرید آسان و مطمئن از درگاه بانک ... *دریافت آنی فایل پس از واریز .... *امکان کسب درآمد از خود کتاب برای اطلاعات بیشتر و خرید وارد آدرس زیر شوید... Amozshop.ir